Skip to main content

Hamilelik haftaları:

Hamileliğin 35. haftası: Bebeğinizin bağışıklık sistemi bağımsız bir şekilde hareket ediyor

Hamileliğinizin dokuzuncu ayının sondan ikinci haftasında ve üçüncü trimesterdesiniz. Çocuğunuzun doğumu giderek yaklaşıyor, siz ve sevdikleriniz bebeğinizle tanışmak için çok heyecanlı ve sabırsız olacaksınız.

Rahminizin içinde bebeğiniz doğmaya hazırlanıyor.

35. haftada bebeğinizin boyutu

Bebeğiniz 1 cm daha uzadı ve artık 46 cm civarında, yani neredeyse bir kış kavunu kadar. Çok kilo aldı ve ağırlığı artık 2.5 kilogram civarında, doğum kilosuna yakın. Şimdi ve doğumda koruyucu yağ rezervlerini oluşturmaya devam edecek, bu da ağırlığını 3.5 kilogram civarına artıracak. Ancak her bir bebek farklıdır ve asıl boyları,  ağırlıkları doğana kadar bir sürpriz olarak kalacak (rahimde ne kadar uzun olduklarını ve ne kadar ağır olduklarını söylemek daha zor olduğu için eğer ikizlerse daha da büyük bir sürpriz).

Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz 35. haftada hareketlerini aşırı iyi koordine edebilse de ne yazık ki çok fazla alanı yok. Yapabileceği şeyler burnuna dokunmak, göbek bağını tutmak ve başparmağını emmek gibi daha küçük, daha hafif hareketlerdir.

Ayrıca refleksleri üzerine çalışmaya devam ediyor. Eğer ışık hissederse ona doğru döner. Emme ve tutunma refleksleri iyi çalışıyor ve nefes alma refleksi başlamaya hazır fakat doğduğunda ilk nefesini alana kadar bunu kanıtlayamayacak.

Bebeğinizin sindirim organları çalışmaya başladı. İkisi de toksik maddeleri vücuttan çıkarmada önemli bir rol oynuyor; iki böbrek metabolik atık ürünlerinden idrar yoluyla kurtulurken karaciğer hücreleri proteinleri ve vitaminleri depoluyor. Karaciğer şekeri glikoza çevirip kan dolaşımına salar (rahimden çıktığı zaman beslenmesi için çok önemli bir işlemdir) ve safra denilen akışkan olmayan bir madde üretir, bu da yemeği parçalamak için gereklidir. Safra, bağırsak da ihtiyaç duyulana kadar safra kesesinde depolanır ve dışkıya tipik rengini verir.

Bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum denilen bir madde oluşmaya başlar. Bu genellikle yutulan amniyotik sıvıyı içerir. Bal mumumsu verniks kazeoza ve lanugo saçları dökülüyor, akışkan olmayan safra da maddeye yoğunluğunu veriyor. Mekonyum, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk birkaç gün dışkılayacağı şeydir.

Bebeğinizin vücudundaki bağışıklık sistemi artık kan dolaşımınızdan bağımsız olarak çalışıyor. Kendi bağışıklığını oluşturmak için ihtiyacı olan bütün antikorları emdi bu yüzden doğduğu zaman tipik çevresel risklerden korunacak. Ancak bağışıklık sistemi henüz tamamen gelişmedi. Vücudunun kendini koruyabilmesi birkaç yılını alacak (bağışıklık kazanmak için bakteriye maruz kalmak da dahil), yani bebekler ve genç çocuklar özellikle patojenlere karşı hassastırlar. 

Anne sütünüz yüksek bağışıklık geliştirmesi için ihtiyacı olan şeylerle donatacak olan antikorları içerdiği için özellikle başlangıçta ürettiğiniz kolostrum denilen ilk hali çok önemlidir.

35. haftada prematüre doğan bir bebek rahim dışındaki hayata adapte olma ve normal, sağlıklı bir insan olma şansı konusunda çok iyidir.

Anne adayı için 35. hafta nasıldır?

İleri hamileliğin zorlukları devam ediyor. Hareket etmek hatta sadece nefes almak bile zorlaşacak ve sürekli kendinize şunu soracaksınız ‘Daha ne kadar beklemem gerek?’

Bir teselli, nefes alma zorluklarının rahminiz aşağı doğru hareket ettikçe, akciğerlerinize olan baskıyı azaltarak, hafifleyecek olmasıdır. Ancak bunun olmasını sağlayan yalancı doğum yakında başlayacak, karnınızda gerginlik, rahminizde çekme hissi ve muhtemelen hafif bulantı ve ishal de yaşayacaksınız. Gerçek doğumun aksine yalancı kasılmalar düzenli aralıklarla olmaz, yoğun ve acılı değildir. Aralıklar yakında hangisi olduğunu söyleyecek.

Yaygın belirtiler ve semptomlar

Yalancı kasılmalara ek olarak 35. haftada daha fazla fark edeceğiniz, en azından biraz daha kolay nefes almanıza yardım edecek birkaç semptom daha fark edeceksiniz, bunlar da doğum yapana kadar devam edebilir.

Mesane zayıflığı

Rahmin mesaneye uyguladığı baskı mesane zayıflığına sebep olabilir. Yalancı doğum rahmin ve bebeğinizin küçük pelvise doğru ilerlemesine sebep olabilir, bu da mesanenizdeki baskıyı artırır ve küçültür. Bu sebeple daha sık tuvalete gitmek zorunda kalacaksınız.

Dolaşım problemleri

Devam eden başka bir semptom da dolaşım problemleridir. Örnek olarak eğer sırtüstü yatıyorsanız hemen ayağa kalkamadığınızı fark edebilirsiniz. Bu rahminizin ana toplardamara uyguladığı baskıdan kaynaklıdır. Kalbe kan sağlayan damar daha az etkili çalışır ve vücudunuzda daha az kan ve oksijen dolaşır, bu da zaman zaman baş dönmesi, sersemlik ve bulantıya sebep olabilir. Doktorlar buna “ana toplardamar sendromu” der ve bu durumda uyku pozisyonunuzu değiştirip olabildiğince çok dinlenmelisiniz. 31. haftadan itibaren yan tarafınıza yatıp uyumanız önerilir, eğer sırtüstü uyumayı seçerseniz üst gövdenizin hafifçe havada olduğundan emin olun.

Önemli tavsiyeler

  • Apış arası masaj yağı alın ve daha esnek ve doğuma hazır hale getirmek için vajinanız ve kalçanız arasındaki bölgeye masaj yapın. Önce tırnaklarınızı kesmeyi ve ellerinizi yıkamayı unutmayın!
  • Her şeyi hazırladınız mı? İhtiyacınız olan küçük şeyleri almak ve bitirmeniz gereken şeyleri bitirmeniz için hala vaktiniz var.
  • Doğumun nasıl gitmesini istediğiniz için bir dilek listesi hazırlayın. Eşinizle bunun hakkında konuşun. Eğer tam olarak ne istediğinizi ve daha önemlisi ne istemediğinizi bu eşsiz tecrübe sırasında bilirse size daha çok yardımcı olacaktır. Eğer vaktiniz varsa ve yemek yapma isteği duyuyorsanız pişirebildiğiniz kadar yemek pişirin. Küçük porsiyonlara ayırın ve dondurun, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, öngörünüz ve hazır pişmiş yemekler için minnettar olacaksınız.
  • Eğer ayaklarınız şişerse dokunuzda tuttuğunuz su miktarını artırdığı için akşamları süt ürünlerini kesmeyi deneyin.

Ebe tavsiyesi

Baklagilleri, lahanayı, soğanı veya diğer gaz yapabilecek malzemeleri kullanmayın. Daha sonra kendi zamanınızda bebeğinizin bunlara gaz çıkararak ya da çıkarmayarak tepki verdiğini öğreneceksiniz, o yüzden ilk birkaç gün bu riskten kaçınmak en iyisidir.’ Dorothee Kutz, ebe.

Doktorunuza veya ebenize sormak isteyebileceğiniz sorular

Doğuma hazırlanmak için alternatif yöntemler

Apış arası masajının yanında zamanı geldiğinde işinizi kolaylaştıracak başka doğuma hazırlanma yöntemleri de var. Şu andan itibaren yapabileceğiniz basit bir şey ahududu yaprağı çayı içmektir, bu da doğum kanalınızı daha yumuşak ve esnek yapacaktır.

Her gün keten yemek de (örneğin müslinin içine koyabilirsiniz) vücudunuzdaki mukoza zarını daha esnek hale getirir ama kabızlığa sebep olabileceği için keten yedikten sonra bol bol su içtiğinizden emin olun.

Günlük saman çiçeği buhar banyosunun da benzer bir etkisi vardır: biraz su kaynatın ve kuru saman çiçeğiyle bir kasenin içinde karıştırın. Buharın biraz soğumasını bekleyin ve kaseyi tuvalete koyun. Sonra kıyafetlerinizi çıkarın ve 20 dakika civarında tuvalete oturun böylece buhar yükselecek ve doğum kanalınıza erişecek.

Deneyimli bir ebenin ellerinde akupunktur sadece hamilelik sırasındaki semptomları tedavi etmek için faydalı değildir, bu doğuya özgü terapi ayrıca doğuma hazırlanırken de yardımcı olur. Doğum tarihinizden dört hafta öncesi civarında ebeniz doğum yapma işleminin daha kolay ve hızlı olmasına yardımcı olmak için vücudunuzdaki belli bölgeleri uyarmak için iğne kullanabilir. Çoğu kadın bunu aşırı faydalı bulmaktadır, bu yüzden ebenize sorun ve eğer denemek isterseniz bir randevu alın.

Ebe tavsiyesi

‘Ne yazık ki sağlık sigortanız bu “hazırlık akupunkturunu” karşılamayacaktır. Eğer karşılayabiliyorsanız kendinizi tedavi etmeye değer canlandırıcı bir etkisi vardır, bu da hamileliğin bu seviyesinde size çok yardımcı olacaktır. Vücudunuz rezervlerininin büyük çoğunluğunu kullanmak zorunda kalmayacağı için doğum yapmaya hazırlandıkça daha güçlü hissedecek ve sonrasında daha hızlı iyileşeceksiniz.’ Dorothee Kutz, ebe.

Yazar hakkında bilgi:

Juliane Jacke-Gerlitz bir hemşire. Anne ve emzirme danışmanlığı alanında on yıldan uzun süredir çalışıyor. Şu anda tıbbi yazar ve psikolojik rehber olarak çalışıyor. Juliane Jacke-Gerlitz 22 yıldır evli, sekiz çocuk annesi ve ailesiyle beraber Halle’de yaşıyor.