Skip to main content

Hamilelik haftaları:

Hamileliğin 19. haftası: Bebeğinizin beyni şekil alıyor

19. haftada bebeğinizin boyutu

Bebeğinizin boyu 15 cm civarında, yani bir muz kadar büyük. Ağırlığı da bir muz kadar (200 gram civarında) veya bir kalıp çikolata veya bir kutu yoğurt kadar. Yani kilosu henüz size herhangi bir problem yaratmayacak.

19. haftada hala serbestçe dolaşabilir ve kaslarını çalıştırabilir. Bu durum büyüdükçe ve daha çok kilo aldıkça gelecek birkaç hafta içinde değişecek.

Bebeğinizin gelişimi

Bebeğinizin duyusal organları artık sessizken ve gürültülüyken net tepkiler verebileceği kadar gelişti. Bu onların rahim dışındaki yaşama ve sizin kişisel düzeninize uyum sağlamasının başlangıcı.

İçinizdeki küçük insan şimdiden ilgi istiyor: örneğin ellerinizi karnınıza koyduğunuz zaman ellerinizin sıcaklığına tepki gösteriyor ve bu aranızdaki ilk ve yoğun iletişim biçimi. Sadece sizin elleriniz olmak zorunda da değil; babası, kardeşleri veya yakın arkadaşlarınız bu yöntemle onunla “konuşabilir”.

19. haftada net bir şekilde sesleri duyabilir ve tanıyabilir. Annenin sesi ve kokusu doğduktan sonra ona sakinleştirici bir etkide bulunacak, güvenli ve sevgi dolu bir çevrede olduğunu düşündürecek.

Bebeğinizin beynindeki özellikle duyusal algılarından sorumlu olan bölgeler (tat alma, koku alma, duyma, görme ve dokunma) 19. haftada çok hızlıca gelişir,

Emme refleksi için antrenman yaptığı için de sık sık başparmağını emmeye devam edecek. Bu yetenek, hem ihtiyacı olan yemeği sağladığı hem de güven hissini oluşturduğu için rahimden çıktıklarında sakin ve rahat kalmalarına yardımcı olacak.

Ayrıca kavrama refleksi, parmaklarını hareket ettirerek ve yumruk yaparak pratik yapar. Burnunu tutabilir ve göbek bağına erişip tutunabilirler.

Bebeğinizin derisi giderek daha da yoğunlaşıyor, bu da eskisi kadar saydam olmadığı anlamına gelir.

Erkek bebek mi bekliyorsunuz? Testis torbası 19. haftada net bir şekilde görülebilir olsa da, testisleri doğumdan biraz öncesinde testis torbasına inene kadar karnında olacak. Erkek fetüs 16. haftada testislerinin oluşumunda anahtar rol oynayan bir hormon olan testesteron üretmeye başlayacak.

Kız bebek mi bekliyorsunuz? 19. haftada yumurtalıklarında birkaç milyon yumurta oluşmuş olacak ve ergenlikten olgunluk dönemine kadar devam edecekler. O andan itibaren döllenmek için her ay bir yumurta yumurtalıklardan çıkacak. Bu hayatın ilerleyen kısmında döllenebilecek yumurtaların küçük kızınız doğmadan önce oluştuğu anlamına geliyor.

Anne adayı için 19. hafta nasıldır?

Karnınız büyüyor ve ağırlaşıyorsunuz. Ancak şu anda bebeğinizin artan kilosu bunun sadece küçük bir parçası. Büyüyen rahminiz, plasenta, yağ rezervleriniz ve amniyotik sıvı fazladan kilonun asıl sebepleridir.

Muhtemelen doğum yapana kadar bu birkaç ayda alacağınız kilolarla nasıl baş edeceğinizi merak ediyorsunuzdur. Endişelenmeyin: hamilelik hormonlar eklemlerinizi yumuşatıyor ve tendonlarınızı daha esnek yapıyor, yani vücudunuz alacağınız kilonun üstesinden gelecektir.

Yaygın belirtiler ve semptomlar

Hamileliğin her döneminde olduğu gibi 19. haftada daha önce yaşamadığınız belirtiler veya semptomlar olacak. Elbette ki her kadın farklı, o yüzden bunların hiçbiri size uymazsa endişelenmeyin.

Doymak bilmeyen iştah

Gece de dahil olmak üzere vücudunuzu etkileyen hormonlardan dolayı bir anda doymak bilmeyen bir açlık hissedebilirsiniz. Bu vücudunuzun bebeğinizin büyümesini desteklemek için acilen ihtiyacı olan besinleri almasının bir yoludur.

İstediğiniz zaman yiyin ama küçük miktarların daha iyi olduğunu unutmayın ve sağlıksız yiyeceklerden kaçının.

İdrara çıkma ihtiyacı

Daha sık tuvalete gitmeniz gerektiğini kesinlikle fark etmişsinizdir. Problem yaratabilecek patojenlerden kurtulmasına yardımcı olmak için her zaman gitmeniz gerektiğinde gidin.

Ağır, acılı bacaklar ve şişmiş ayaklar

Çok uzağa yürümemiş olsanız da uzun süre ayakta kalmış olmasanız da bacaklarınız ağır ve hafif acılı hissettirebilir. Bunun sebebi kanınızdaki ve lenf sisteminizdeki yetersiz geri akıştır. Bu da hamilelik sırasında kalbinizin ve kan damarlarınızın yapması gereken büyük miktardaki işi düşünürsek bazen kaçınılmazdır. Geri akış özellikle yazları kötü olabilir.

O yüzden bacaklarınızın havada olacağı hiçbir oturma veya uzanma fırsatını kaçırmayın. Bu damarlarınızdan yeterince kanın dolaşmasını sağlayacaktır ve lenf sisteminiz olması gerektiği gibi çalışacaktır, bu da şişen ayaklarınızın hızlıca normale dönmesine yardımcı olacaktır. Masaj yağıyla beraber bir ayak masajı da bu işlemi hızlandıracak bir diğer iyi yoldur (artı olarak stres seviyenizin düşmesine ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır). Soğuk bir ayak banyosu da yazın iyi gelecektir.

Ebe tavsiyesi

Akşamları bacaklarınızı yatıştırıcı bir kremle veya jelle ovalayın ve sonrasında bacaklarınız havada oturun. Varisli damarlarınız olmasa bile gündüz kompresyon çorabı giymek iyi bir fikirdir. Jinekoloğunuz sizin için reçetesini yazabilir.’ Dorothee Kutz, ebe.

Tam gaz metabolizma

Hamilelik sırasında metabolizmanız son hızla çalışacaktır ve elektrolit dengeniz kolayca etkilenebilmektedir: suyu fazladan dokuda tutmak (hormonlarınızın sonucu) ve amniyotik sıvıyla değiştirmek vücudunuzdan çok şey ister. Amniyotik sıvının birazı fetüs tarafından emilip dönüştürülürek son üründe sizin kan dolaşımınıza geri döner. Amniyotik sıvının parçalarını içeren kan karaciğeriniz tarafından temizlenir ve değişim döngüsü devam eder. Hamilelik boyunca bebeğiniz büyüdükçe amniyotik sıvının hacmi de artar.

Maden suyu ve düşük asitli meyve suları gibi sıvıları düzenli olarak içerek ihtiyacınız olan sıvıyı aldığınızdan ve organlarınızın işlerini düzgün yapmalarına yardımcı olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Önemli tavsiyeler

  • Bacaklarınıza biraz ara verdirin ve olabildiğince çok havada duran pozisyonda tutun.
  • Metabolizmanıza destek olmak için yeterli sıvı aldığınızdan emin olun.
  • Ayaklarınızı rahatlatmak için kendinizi ayak masajlarıyla şımartın.
  • Kaslarınızı güçlendirmek için bel kuşağı kullanın.

Doktorunuza veya ebenize sormak isteyebileceğiniz sorular

Kaslarınızı ve tendonlarınızı çalıştırmak

Bel kuşakları kısmen elastandan yapılır böylece rahatça karnınızın etrafına oturur. Göbeğiniz ve beliniz için iyi desteği sağladıklarından çok yardımcıdırlar. Ebenize 19. haftada hangi egzersizlerin en etkili olduğunu sorun. Pelvik taban kaslarınızı da çalıştırmayı unutmayın.

Damarlarınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz

Eğer varisli damarlarınız varsa veya genetik olarak bir yatkınlığınız ya da ailenizin kalp hastalıkları riski yüksekse doktorunuza hamilelik sırasında kompresyon çorabı giymenin iyi bir fikir olup olmadığını sorun. Bu çoraplar çok esnektir ve kan akışını korumaya yardımcı olur, bu da onları varisli damarları engellemek için etkili bir yol yapar. Uçakla seyahat ediyorsanız giymek zorundasınız!

Yazar hakkında bilgi:

Juliane Jacke-Gerlitz bir hemşire. Anne ve emzirme danışmanlığı alanında on yıldan uzun süredir çalışıyor. Şu anda tıbbi yazar ve psikolojik rehber olarak çalışıyor. Juliane Jacke-Gerlitz 22 yıldır evli, sekiz çocuk annesi ve ailesiyle beraber Halle’de yaşıyor.