Emzirirken nelere dikkat edilmelidir?

Anne sütü bebeğiniz için en doğal besindir. Ancak doğum sırasında doğru nefes teknikleri gibi emzirme de öğrenilmelidir. Eğer emzirme konusunda emin değilseniz sağlık hizmeti kapsamında sizin için görevlendirilen bir ebenin sizi evinizde ziyaret etmesi uygun olacaktır.

Ebeler, emzirme sorunlarına yardımcı olmak için özel olarak eğitilmektedir. Doğum sonrasındaki bu yardımdan günlük olarak faydalanabilirsiniz ve masrafları da sağlık hizmeti kapsamında karşılanır.Ebeler ve sağlık personelleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için yakın zamanda doğum yapmış olan kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Önemli:

  • Bebeğiniz her acıktığında onu emzirin. Böylece meme bezlerinize daha fazla süt salgılama sinyali gider. Bu şekilde süt miktarı bebeğin ihtiyacına göre şekillenir. 
  • Her zaman bebeğinizin önce bir memeyi bitirmesine izin verin: Eğer süt bitmek üzereyse sütün yağ içeriği artar. Bebeğiniz kilo almak için kalori açısından zengin olan bu süte ihtiyaç duyar. Her zaman diğer memeyi de veriniz.
  • Bebeğinizin sadece meme ucunda emmemesi konusunda dikkatli olunuz – hemen pişik olacaktır – ama acıktığında memeyi veriniz. Çenesi sadece içerken areola'nın en geniş kısmını kapsar. 
  • Bebeği memeden çekmeyiniz – bu sizin canınızı yakar. Küçük parmağınızı ağzı ile meme ucu arasına sokarak vakumu durdurunuz. Daha sonra bebek kolayca memeden ayrılabilir.