Erken çocukluk – yeni bir dönem başlıyor

Ufaklığınızın yeni yaşı kutlu olsun. Artık çocuğunuz bir bebek değil, aktif bir şekilde dünyayı keşfeden yürümeye yeni başlamış bir çocuktur. Bunun için, yeterli enerjiyi ve besinleri sağlamak amacıyla sağlıklı bir beslenme gerekmektedir.

Çocukların bir ömür boyu yeme alışkanlıklarını sürdürebilme için erken yaşta tüketilen meyve ve sebzeler çok önemli yer tutar.

Yürümeye yeni başlayan küçük çocuklar, kendi başlarına ne kadar çok şey yapabilirlerse bunu daha çok yapmayı ve yetişkinler gibi yemeyi isterler. "Kendim yaparım " ifadesi, konuşmaya başlar başlamaz bir çocuğun günlük kelimelerinden biri olacaktır.

Bağımsız olma zevkini destekleyiniz ve çocuğunuzun yemek hakkında mümkün olduğunca deneme yapmasına ve yeni şeyler öğrenmesine izin veriniz.

Bu yeni süreçte doğru diyet ile ilgili çoğu aile yeterli bilgiye sahip değildir.Bebek ürünlerinin hala uygun olup olmadığı ve aile akşam yemeklerinde neyin tüketilip/tüketilmemesi konularında emin değildirler. Sitemizde bu konularda size rehberlik etmeye çalışacağız.

Sunduğunuz yemekleri çocuğunuzun gelişimine göre sununuz. Bazı çocuklar iyi çiğneyebilir bazıları hala ezilmiş gıdaya  ihtiyaç duyar veya ailenin geri kalanıyla aynı yemekten yemeyi isteyebilirler. Konu yemek seçimleri olduğunda yalnızca birkaç sınırlama vardır.

Lütfen önerilerimizi yol gösterici bilgiler olarak kabul ediniz, bir "zorunluluk" olarak değil. Diyetler her zaman bir planı takip edemez çünkü çocuğunuz her zaman kendine verileni yemez.Bu tamamen normaldir. Önemli olan, mümkün olduğunca yemekleri plana göre sunmanız ve hafta boyunca dengeli beslenme sağlamanızdır.