B6 Vitamini

B6 Vitamini neden bu kadar önemli?

B6 Vitamini aynı zamanda piridoksin olarak da adlandırılmaktadır  hayati öneme sah proteinlerin metabolizmasında görvlidir. Hamilelerin, gebelik sürecinde artan protein ihtiyacı göz önünde bulundurularak B6 vitamin gereksinimleri de bu oranda artacaktır.Buna ek olarak B6 Vitamini kan oluşumunda da yer alır. Kan hacmi gebelik sırasında bir litreden daha fazla arttığı için kan oluşumu da hayati öneme sahiptir. Dahası, B6 Vitamini sinir sisteminin önemli fonksiyonlarını oluşturur ve sağlam bir bağışıklık sistemi meydana getirir.

Zengin B6 Vitamini Kaynakları

Balık ya da et, tüm et ürünleri veya sebzeler – B6 Vitamini gıdalarda geniş bir şekilde bulunmaktadır. Fasulyeler ve muzlar özellikle B6 Vitamini açısından zengindir. Unutmayınız: B6 vitamini çok hassastır. Suda çözünebilir ve ultraviyole ışınlara maruz kalması durumunda kayıp oluşabilir. Gıdaları mümkün olduğunca  taze tüketmek ve hızlı hazırlamak önerilmektedir. B6  vitamini eksikliğinde dışarıdan alınması önerilir.

Eksiklik Belirtileri

Şiddetli eksikliğin neticesinde dermatolojik ve nörolojik sorunlar, göz şikayetleri ve anemi görülmektedir. Bu yüzden B6 Vitamini eksikliğini göz ardı etmemeniz gerekmektedir!