Bebeğimin Akşam Yemeğe İhtiyacı Var Mı?

Her çocuğun kendi bireysel uyku ve yeme alışkanlığı ve isteği vardır. Özellikle yeni doğan bebeklerin ilk birkaç hafta boyunca gündüz veya gece anlayışı yoktur. Bebek uzun bir süre boyunca gıda almamaya alışkın değildir. Anne karnında gıda gece ve gündür sürekli hazırdır. Bu nedenle ilk birkaç hafta boyunca geceleri "görev çağırıyor" sinyallerine hazır olun.

Eğer bebeğinize yeni doğan formülü veriyorsanız bebeği beslemek için eşinizle sıra yapabilirsiniz. Elbette akşamdan anne sütünü çekip buzdolabında muhafaza ederek daha fazla yarar sağlayabilirsiniz (en fazla 2 gün boyunca +4°C ila +6°C'de iyicek kapalı olarak).

Üç aylıkken bebeğiniz öğünler arasında daha uzun süre geçirecek ve bu nedenle gün yerine gece daha uzun uyuyacaktır. İkinci altı aydan sonra çocuklar artık gece yemek istemezler çünkü sağlıklı bir çocuğun bu yaşta açlık ve tokluk ritmi tamamen gündüze kayar.

Uyku öncesi sütlü ek gıda

Uyku öncesi son öğün olarak bir sütlü ek gıda bebeği anne sütünden veya formülden daha uzun süre tok tutacaktır. HiPP Sütlü Kaşık Mamaları hazır ürünler olarak mevcuttur. Tek yapmanız gereken suyla karıştırmak. HiPP Organik  İyi Geceler Tahıl Bazlı Ek Gıdası 6'ncı ayın sonundan itibaren devam sütünün ve tahılların bir karışımıdır.İlk olarak bu sütü bir biberonda daha sonra bir bardakta verebilirsiniz.Ek gıdayla beslenen bi bebek kaşık kullanmayı bilmeli ve yeteri kadar ek gıda almalıdır.

Gündüz boyunca tok hissetmek önemlidir

Akşam tokluk hissi için yalnızca besleyici bir akşam öğünü değil gün boyunca genel olarak yeterli besinin alınması da önemlidir. Eğer bebeğinizin gece boyunca uyumasını istiyorsanız beslenme gereksinimlerinin gündüz karşılanması da önemlidir. Akşam öğününün enerji içeriğini gündüze kaydırmayı deneyiniz. Öğlen sebze ve et içeren bir öğün sununuz. Ek gıda yaşı başlangıcında ve bebeğiniz tüm bir porsiyonu bitiremediği sürece doyana kadar süt verebilirsiniz.Süt öğünü tamamen bir mama ile değişene kadar süt miktarı kademeli olarak azalacaktır.

Bebeğin gece yemeklerinden kesilmesi

Gece öğünleri, bebeğin vazgeçmek istemeyeceği bir alışkanlık haline gelebilir. Eğer bebeğiniz geceleri uyanmaya devam ediyorsa şeker ilavesiz çayı tercih edebilirsiniz.