Doğru yeme alışkanlıkları-Haydi yemeğe teşvik edin!

Bebeklikten erken çocukluğa geçmede sağlıklı yeme alışkanlıklarının temelleri atılmakta ve çocuğunuz bunlara yıllarca uymaktadır.

Bu fırsatı kendi yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmek ve gerekiyorsa değiştirmek için de kullanınız. Ebeveynler olarak sizler, çocuğunuzun yemek seçmede ve yeme alışkanlıkları belirlemesinde önemli rol modellerisiniz. Her zaman çocuğunuzla birlikte yemeyi deneyiniz: günde en az bir sefer tüm aile masada toplanmalıdır. Çocuklar yemek yerken birliğe ve doğru rol modellerine ihtiyaç duyarlar.

İdeal olarak çocuğunuza geniş ve sağlıklı ürün yelpazesi sunmanız gerekir. Sağlılı içeriklerden oluşan çok çeşitli bir beslenme, dengeli besin alımını sağlar. Başlarda bazı yemekler reddedilse bile daha rahat bir şekilde daha sonra tekrar sunulması önemlidir. Bir öğünün tüm parçalarını masada bulundurmak ve seçimi çocuğunuza bırakmak pratiktir. Kuralımız, masadaki herhangi bir şeyden yenmek zorunda ancak ne yeneceğini çocuk seçecek. Yeni bir yemeği kabullenmek ve mutlu bir şekilde yemek için çocukların 10 “tecrübe” yaşaması gerekmektedir. Sonrasında elbette küçük sevgiliniz biraz takdiri hak eder.

Yemek yemek - çocuklar ve aileler için bir zevk

Birinci yılın sonunda çocuğunuz sandalyesinde güvenle oturarak kendi başına yemek yemeği öğrenebilir. Tutulması kolay olan gıdaları parmaklarıyla yiyebilir. Yavaşça, bir kaşık kullanma öğretilir. Çocuğunuza uygun sofra takımlarını veriniz. Bunlar hafif eğimli bir kaşık ve büyük bir önlüktür. Bu sayede öğrenme faaliyetleri daha az dağınıklığa neden olacaktır. Kıyafetleri ve yeri de kapatabilirsiniz.

Çocuğunuza yemeği ile oynaması için yeterli süreyi veriniz. Başlarda yemekler ağız hariç her yerde olacaktır ama bu tamamen normaldir. Sabrınızı koruyun ve karşısında gösterek, teşvik ederek ve takdir ederek çocuğunuza her harekette yardımcı olun. Eğer çocuğunuz yeteri kadar deneme yaptıysa ona yardımcı olabilir veya siz onu besleyerek doymasına yardımcı olabilirsiniz.