Bebeğim Ne Zaman Gece Boyunca Uyumaya Başlayacak?

Anne babalar için sağlıklı uyku alışkanlıklarını desteklemenin en iyi yolu çocuğunuzun spesifik ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Ortalama olarak 6'ncı aydan itibaren çocuklar artık geceleri yemek istemezler çünkü bu yaşta sağlıklı bir çocuğun açlık ve tokluk hissi tamamen gündüze kayacaktır. Kısa uyanma süreleri de normaldir. İdeal olarak bebeğiniz kendi kendine tekrar uyuya kalacaktır.

Birçok neden bir bebeğin uyanmasına neden olabilir

Gece uyanma veya ağlamanın birçok nedeni olabilir. Açlık, susuzluk veya dolu bezlerin haricinde bir çocuğun olağan dışı uyku davranışları sergilediği diğer aşamalar da söz konusudur diş çıkarma, güçlü gelişim süreleri, enfeksiyonlar veya diğer kötü günler.vb.: uyanma, agulama veya tekrar anne sütü ya da süt biberonu isteme. Bazı bebekler ilgi beklediklerinde ağlar ve çığlık atar. Ne yazık ki bir bebeğin gece boyunca uyumasının garantisi yoktur. Gece boyunca uyuyan bir bebeğin geceleri aniden uyanmaya başlaması da söz konusu olabilir. Bu sıklıkla geçici olan kısa bir dönemdir. 

İstikrarlı günlük rutinlerin takip edilmesi önemlidir

Düzenli öğünler, uyku ve dışarıda yürümek gibi diğer faaliyetlerle istikrarlı günlük rutinlerin olması önemlidir. Banyo, yeme, iyi geceler hikayeleri veya ninniler gibi tekrar eden uyuma ritüelleri sakin bir atmosfer yaratacaktır.

Sabır ister

Çocuğunuz hemen düzenli uyku alışkanlıkları kazanamazsa sabrınızı yitirmeyin. Bunun için sihirli bir değnek yoktur. Çocuğunuzun uykusunu kontrol edemezsiniz. Bu yüzden yapabileceğiniz tek şey çocuğunuzun sabit bir ritim kazanmasına ve sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesine yardımcı olmaktır. Diğer anne babalar size bebeklerinin gece boyunca uyuduğunu söylerse cesaretiniz kırılmasın. Gece boyunca uykunun tanımı değişkendir. Küçük çocukları olan anne babalar, kendilerinin gece uykularının ilk 3-4 yıl boyunca sık sık kesileceğini kabul etmeli ve buna alışmalıdır.