Anne sütünün bileşenleri:

Tüm önemli besinler

İlk birkaç ayda bebeğin sağlıklı büyümesi için gerek duyduğu tüm önemli besinlerin tek sağlayıcısı anne sütüdür. Bu yüzden annelerin beslenmesinin sağlıklı ve dengeli olması çok önemlidir. Taze meyveler, sebzeler, kepekli ürünler ve balık en azından haftada bir kez bebeklere vitamin, mineral, temel elementler ve temel yağ asitlerinin verilmesi için tüketilmelidir.

Yalnızca D Vitamini ve florür anne sütüne ek olarak profilaktik olarak verilmelidir.

Kalsiyumun kemiklere entegrasyonu D Vitamini eksikliği olması durumunda bozulur ve bu da yaşamın ilerleyen dönemlerinde sorunlara neden olabilir. Dünyanın bu kısmında güneşin kış aylarında az olduğu ve dermatologların yaz aylarında güneşe fazla maruz kalınmamasını önerdiği bir coğrafyada bebekler yaşamlarının ilk yılında bir D Vitamini katkısını günlük olarak almalıdır.

Ayrıca florürün diş çürümelerini azaltmak için verilmesi önerilmektedir.

LCP (omega-3 & 6)

LCP (omega-3 & 6)'nın beyin, sinir sistemi ve görme gelişiminde önemli bir fonksiyonu bulunmaktadır.

LCP yağ asitleri (veya LC-PUFA) doymamış çoklu yağ asitleridir. Beyin, sinir sistemi ve görme gelişiminde önemli bir fonksiyonu bulunmaktadır. Sağlıklı gelişim için gerekli olan en önemli LCP yağ asitleri araşidonik asidi (AA) ve dokosaheksanoik asittir (DHA). Bunlar anne sütünde bulunur.

Omega-3 bebeklerde özellikle beyin ve sinir hücrelerinin gelişiminde önemlidir. Yaşamın ilk iki yılında beyin geliştiği ve özel bir oranda olgunlaştığı için Omega-3 yağ asitlerinin düzenli emilimi özellikle önemlidir: bir bebeğin günlük enerji alımının %0.5'i Omega-3 yağ asitleri tarafından kapsanmalıdır.

Doğal laktik asit kültürleri

Anne sütünde, emzirilen bebeklerin sağlılı bir bağırsak florası geliştirmesine yardımcı olacak farklı laktik asit kültürleri bulunmaktadır. Anneler koruyucu laktik asit kültürlerini bebeklerine anne sütüyle iletirler. Anne sütünde bulunan doğal koruyucu kültürler bağırsakta kalır ve burada istenmeyen veya zararlı bakterilerin yayılmasını önler. Emzirilen bebekler bu nedenle, bağışıklık sisteminin %70'i bağırsakta olduğu için özel bir koruyucu kabuk oluştururlar.

Anne sütündeki besleyici lifler

Anne sütü oligosakkaritleri koruyucu laktik asit kültürleri için besin olarak görev yapar ve bu nedenle sağlıklı bir bağırsak florasına katkıda bulunur.

Anne sütündeki diğer değerli koruyucu bileşenler

Bebekler anne sütünden sağlıklı gelişime katkıda bulunacak olan ilave değerli koruyucu bileşenleri alırlar.

Burda bazı örnekleri bulabilirsiniz:

Antikorlar (immünoglobülinler) veya lizozimler: bakteriler üzerinde doğrudan bir etkisi var

Antioksidanlar ve çeşitli haberci maddeler: yardım mücadele enfeksiyon

Laktoferrin: vücudun demiri emmesine yardımcı olur ve bakterilere karşı etkilidir

Bazı anne süt bileşenlerinin tüm fonksiyonları bilinmemektedir

Diğer birçok bileşenler henüz hiç araştırılmamıştır.