Bu Sayede Bebeğiniz Güvenli ve Sağlıklı Uyuyacaktır

Aşağıda yer alan öneriler bilimsel olarak onaylanmıştır ve uygulamada başarılı oldukları kanıtlanmıştır. 

Sırtüstü uyuma

Birinci günden itibaren gündüz dahil  bebeğiniz her zaman sırtüstü uyumalıdır. Bu, güvenli uyku için önemlidir. 

Eğer bebeğinizin kustuğu yemeği yutmasından veya bunu solumasından endişe ediyorsanız artık endişe etmenize gerek yok. Uzmanlara göre, bu korku tamamen yersizdir ve ne yazık ki, sıklıkla güvenli bir uyku pozisyonunda söz konusu olmaktadır.

Eğer bebeğiniz uyanık ve hareketliyse göbeğinin üstüne yatırarak başını kaldırmayı öğretebilirsiniz. Sonrasında, bebek bu şekilde uyumak için göbeğinin üstünde dönmeye başladığında onu bu pozisyonda uyumaya bırakabilirsiniz. Bu gelişim aşamasında ani bebek ölümü sendromu riski çok düşüktür ve uyku pozisyonu artık önemli bir rol sahibi değildir. 

Battaniye yerine bebek uyku tulumu

Uygun bir bebek uyku tulumu, başın üzerine çekilemez veya örtülemez. Lütfen bebeğin yatağının üzerine battaniye veya örtü koymayınız. Bu oldukça önemlidir çünkü bebeğiniz küçük başını bunların altına gömebilir ve kendini tehlikeye atabilir.

Doğru boyut için göz kararı şöyledir: tüm yönlerde vücut boyutlarına ek olarak 10 santimetre. Boyun açıklığı başın çevresinden daha büyük olmamalıdır. Yeni doğan bebekler için halihazırda özel uyku tulumları bulunmaktadır. 

Fazla ısınmadan koruma

Yatak odasındaki sıcaklığı kış aylarında bile en fazla 18º C'de tutunuz. İdeal yatak odası sıcaklığı 16 – 18º C'dir. Bebeğinizin elleri ve ayakları soğuk olabilir. Bu onun üşüdüğü anlamına gelmez. Bebeğinizin uyumak için ihtiyacı olan tek şey bir bez, pijamalar ve uyku tulumudur. Özellikle yaz aylarında eğer oda sıcaklığı yüksekse çok daha az sıcaklığa gereksinim duyarlar. Eğer bebeğinizin boyun kısmı terliyorsa oda çok sıcak demektir.

Lütfen bir uyku örtüsü üzerine koymayınız. Vücut sıcaklığının düzenlenmesi için bebeklerin başları kapatılmamalıdır. Eğer sıcak su şişeleri ve ısıtmalı battaniyeler gerekiyorsa bunlar yalnızca yatağı önceden ısıtmak için kullanılmalıdır. Uyumak için hem gereksiz hem de tehlikelidir. Bir kuzu derisi altlık veya benzer nesneler beşik içerisine konulmamalıdır. 

Sigara dumanı zararlıdır

Bebeklerin yakınında sigara içmek hastalık riskini artırmanın yanı sıra ani bebek ölümü sendromu riskini de artırmaktadır. Lütfen kapalı alanlarda veya bir bebek varken sigara içmeyiniz. 

Anne babanın yatak odasında ayrı beşik

Birinci yılda bebek sizin yatak odanızda kendisine ait ayrı bir yatakta uyumalıdır.

Anne sütü sağlıklıdır

Eğer mümkünse bebeğinize 4-6 ay boyunca anne sütü veriniz. Bu sayede organizması ve bağışıklık sistemi güçlenecektir.