Neyden ne kadar olmalı?

Bebeğimin yeterince yediğinden ve gerek duyduğu tüm besinleri aldığından nasıl emin olurum?

İştah ve doğru yemek seçimleri genelde çocuktan çocuğa ve günden güne değişir. Normalde çocuklar ihtiyaçları olan her şeyi belirli bir sure içerisinde alırlar. Yeterli beslenmenin en iyi doğrulaması basittir: eğer çocuğunuzun bedeni ve boyu normal ve sağlıklıysa yeteri kadar alıyor demektir. Eğer emin değilseniz doktorunuzla görüşünüz – gerekiyorsa yardım edeceklerdir.

Çocuğum artık ne kadar yemeğe gereksinim duyar?

Gereksinimlere göre değişebilmekle beraber, yürümeye yeni başlayanlar için 5 öğün uygundur: 3 ana yemek:kahvaltı, öğlen ve akşam. 2 ara öğün: sabah ve öğleden sonra birer kez.

Çocuğuma hangi tatlıları verebilirim?

Hafif tatlılar küçük bir çocuğun beslenmesinin bir parçası olabilir. Bu demek oluyor ki günde bir veya iki kez az bir miktarda, örneğin ekmek üzerine ince bir tabaka halinde. Çocukların tatlı konusunda nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri çok önemlidir. Ebeveynler çocuklarının çok fazla şeker yemesini önlemek zorundadırlar, çünkü:

  • Çok tatlı yemek dişlere zarar verir.
  • Tatli gıdalarda genelde çok fazla kalori bulunur ve vitamin,mineraller gibi bileşenler çok fazla bulunmaz.

Çok fazla tatlı yemek, obez olma riskini artırır, ve alınması gereken besin kaynakları yeterli ölçüde alınmaz.

İpucumuz: Tatlıları atıştırmak yerine yemek zamanı tatlı vermek daha iyidir
örn. Yemekler arasında ara öğün olarak ekmek üstüne tatlı ya da biraz dondurma verilebilir. Atıştırmak gereksiz kalori verir ve ana öğünlerde iştahı kapatır.

HİPP Ebeveyn Servisi
(P.tesi-Cuma  08:30 - 17:30 )
Telefon: +90 216 428 30 40