İki kişi için yemek mi?

Hamilelik esnasında vücut ciddi görevlerle başa çıkmak zorundadır

Hamileliğin 40’ıncı haftasında vücudunuzun yerine getirmesi gereken büyük sorumlulukları vardır. Bebeğiniz tamamen göbek bağıyla beslenir ve mutlaka düzenli olarak besin almalıdır. Kısacası vücudunuz istisnai bir durumdadır ve tam hızla çalışmaktadır. Artık sağlıklı beslenme, doktor kontrollerine gitmek kadar önemlidir ve temiz havada çok fazla egzersiz yapılması gerekmektedir.

Yeterli besinler önemlidir

Bir bebeğin gerek duyduğu tüm gıdalar annenin kanından alınır ve gerekiyorsa bebek annesinin rezervlerinden kullanır. Folik asit, İyot ve demir, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için temeldir. Eğer besinler yeterliyse bebek iyi gelişecektir ve anne iyi olacaktır. Bu yüzden hem anne hem de çocuk, iyi beslenme durumundan yarar sağlayacaktır.

Lütfen unutmayınız ki anne sütü ile emzirme anne için önemlidir, bu yüzden bu süre içerisinde dengeli bir beslenme ve besinlerin yeterli miktarda alınmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Eski kural “iki kişilik ye” artık geçerli değil

Aslında “iki kişilik yemek” eski kuralı gerçek değildir. Çünkü ilk üç ay boyunca hamile annelerin fazladan kaloriye ihtiyacı olmayacaktır. Bunun sonrasında dördüncü aydan itibaren günde 250 kcal fazladan yiyebilirsiniz. Bu, fazladan bir müsli veya sandviç porsiyonu demektir.

Peki, “sağlıklı bir beslenmeyi” nasıl yönetirsiniz? Tamamen gıdaların içeriklerine bağlıdır. Bu demek oluyor ki beslenmeniz mümkün olduğunca çeşitli olmalı ve vitamin ile mineralleri sağlamalıdır ancak fazla kalori vermemelidir. Önemli olan miktar değil niteliktir.

Bu bağlamda, uzmanlar yüksek besin yoğunluklarından bahsetmektedir. Diğer bir ifadeyle: meyve, sebze, salata, patates, tam tahıllı ürünler, düşük yağlı süt ürünlerinin günlük alımı, düzenli bir şekilde balık alımı Omega-3 yağ asitleri için ve düşük yağlı etin ara sıra alınması da gebelik sırasındaki ideal bir beslenme sağlamaktadır. Yeterince sıvı alınması da önemlidir.

Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde beslenseniz bile, belirli besinlere olan gereksinim yeterince karşılanamaz. Özellikle de folik asit, iyot ve uzun zincirli Omega-3 yağ asidi DHA sık görülen eksikliklerdir. Bu yüzden beslenme uzmanları, hamilelik ve laktasyon sırasında hamile ve emziren kadınların özel ihtiyaçlarına göre yapılmış bir besin desteğini önermektedir. Bu konuda lütfen jinekoloğunuza danışınız.

Daha az ama daha sık

Normalden daha fazla yemeyiniz. Canınızın çektiği her şeyi yiyebilirsiniz ama öğünler gün içerisinde düzenli olarak dağılmalıdır:

  • Kapsamlı bir kahvaltı
  • Öğlen; ana öğün
  • Akşam küçük ve hafif şeyler
  • Aralarda bir veya iki küçük atıştırmalık

HiPP Hafif Meyve kavanozlarında çok fazla vitamin vardır ve elbette şeker ilavesizdir.

Çeşitli gıda grupları için öneriler

  Meyve Sebze Tam tahıllı ürünler Et Balık Süt ürünleri Bikisel yağlar
Folik asit  
       
B-Vitaminleri  
 
 
C Vitamini
         
Demir