Adım adım bir emzirme şampiyonu olmak

Anne sütü bebeğiniz için en doğal besindir. Ancak doğum sırasında doğru nefes teknikleri gibi emzirme de öğrenilmelidir. Doğum sonrasındaki bu yardımdan günlük olarak faydalanabilirsiniz ve masrafları da sağlık hizmeti kapsamında karşılanır.

  • Bebeğiniz her acıktığında onu emzirin. Böylece meme bezlerinize daha fazla süt salgılama sinyali gider. Bu şekilde süt miktarı bebeğin ihtiyacına göre şekillenir. 
  • Rahatsız edilmeden emzirebileceğiniz rahat ve sessiz bir yer bulunuz.
  • Bebeğinizin başı kollarınızın kıvrımında ve vücudu da alt kolunuzda olmalıdır. Eliniz bebeğin altında olmalıdır. Boşta kalan elinizin baş parmağı ile memeyi areola'nın üzerinden tutunuz ve diğer parmakları altına yerleştiriniz. Bebeğinizi memeye doğru yönlendirerek burnunun boşta kaldığından emin olunuz. 

  • Doğru kavramak önemlidir: bebek ağzını açana kadar meme ucunu nazikçe bebeğin dudaklarına değdiriniz. Çocuğunuzun sadece meme ucunu emmemesini sağlayınız – ağrı yapabilirler. Areola'nın büyük bir kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. Yalnızca bu şekilde bebeğiniz doğru şekilde süt emer ve meme uçlarınız ağrımaz.
  • Her zaman bebeğinizin önce bir memeyi bitirmesine izin verin: Eğer boşalmak üzereyse sütün yağ içeriği artar. Bebeğiniz kilo almak için kalori açısından zengin olan bu süte ihtiyaç duyar. Her zaman diğer memeyi de veriniz ve kendisi durana kadar içmesine izin veriniz. Son verilen meme ile sonraki emzirmeye başlayınız. Bu süt üretimi için iyidir. 
  • Bebeğinizi memenizden uzaklaştırmak için en iyi yol küçük parmağınızı bebeğin ağzının köşesine koyarak vakumu kesmektir. Daha sonra bebek kolayca memeden ayrılabilir. 
  • Emzirmeyi ilk başta başaramazsanız cesaretiniz kırılmasın. Siz ve bebeğiniz eşsiz varlıklarsınız ve bir ekipsiniz. Ve her ekip gibi tam uyuma kavuşmadan önce biraz çalışmanız gerekecektir. Kendinize ve bedeninize biraz zaman verin ve sakin olun. Ebeniz size tavsiye ve destek sunmaktan mutlu olacaktır.