Bebeğiniz İçin Uyku İpuçları

Gebeliğin sonuna doğru her zaman iyi bir gece uykusu uyumak kolay olmaz. Bununla birlikte gerçek sabır testi bebeğinizin ilk yaşında karşınıza gelecektir. İyi haber şu ki, bu tamamen normaldir. Bebekler ilk aylarında geceleri de yemeğe ihtiyaç duyarlar ve size bunu bildirmekten de hiç çekinmezler.

Ancak sizin de ihtiyaçlarınız olduğunu unutmayın. Günlük yaşamı idame ettirmek ve çocuğunuzla eğlenceli ve aktif bir gün geçirmek için sizin de enerjiye ihtiyacınız vardır.

Gün boyunca meşgul olmak gece huzur verir

Gündüz saatlerinde bebekler eğlenmek ister. Yemek, izlemek, tutmak, dinlemek ve oynamak isterler. Eğer çocuğunuz aktif olmak istemezse başını çevirir, gözlerini ovuşturur bu durumda ona biraz zaman verin. Bu, bebeğin uyuması gerektiği anlamına gelmez. Kucakta bir dinlenme ve ayakta uyuma için kısa molalar da bazen işe yarayacaktır.

6 aydan büyük olan birçok bebek sabah ve öğleden sonraları 90 dakikalık 2 kestirmeye ihtiyaç duyarlar. 1 yaşın üzerindeki çocuklar yaklaşık 1 saatlik öğlen uykusuyla yetinebilirler.

Geceyi gündüze çevirmeyin

Eğer çocuğunuz gece uyanırsa sakin olun. Işığı loş hale getirin ve ses yapmayın. Bebeğinizi hemen yataktan çıkarmayın. Bunun yerine rahatlatıcı, sakin bir sesle konuşun ve bebeğinizin iyi bildiği bir şarkıyı sessizce söyleyin.

Yaklaşık altı ay sonra birçok bebek artık düzenli akşam öğünlerine gereksinim duymaz. Gece uyandığında çocuğunuzun gerçekten aç olup olmadığını ya da anne sütünü veya biberonu yalnızca tekrar uykuya dalmak için bir araç olarak kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Eğer bebeğiniz açsa akşam yeterli miktarda doyurucu yemek yiyip yemediğini kontrol edin. Aksi takdirde akşam yemeğini biraz daha geç saate çekebilirsiniz.

Rutinler ve ritüeller

Uygun bir uyku düzeni bulmak için öncelikle sağlıklı bir gündüz ritmi oluşturmalısınız. Bunun içerisinde bebeğinizin yaşına uygun düzenli öğünler de bulunmaktadır. İlk aylarda düzenli bir akşam öğünü belirleyebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz doğal bir gündüz/gece ritmi oluşturabilir.

Uyku ritüelleri çocuğunuzun uykuya hazırlanmasını kolaylaştırabilir. Birçok ilgi çekici etkinlik, oyunlar ve benzer faaliyetler öğleden sonra için iyi planlardır. Bunun sonrasında banyo yapma, diş fırçalama ve sonra da yatağa gitme gerçekleşir. Yatak kenarında birkaç dakika geçirerek şarkılar söyleyiniz ya da güzel bir iyi geceler hikayesi anlatınız.Bir iyi geceler öpücüğü vermeyi unutmayınız.

Bebeğinize uyuması için sabit bir yer veriniz. Pediatristler doğumdan itibaren anne babanın yatağının yanında ayrı bir yatağı önermektedir. Eğer bebek uyanırsa yatağında olduğunu görecek ve etrafındaki herşey tanıdık gelecektir. Bu sayede kendi kendine tekrar uykuya dalabilecek ve anne babasının yardımına gerek duymayacaktır.