Kilo Alımı

Birçok anne kendisine ne kadar kiloya izin verildiğini ve ne kadarının “normal” olduğunu sorar. Ancak kilo alımı konusunda herkese uyan bir durum yoktur çünkü her gebelik bireysel bir durumdur.

Gebeliği öncesinde oldukça ince olan bir kadının kilo almaktan endişe etmesine gerek yoktur. Eğer Beden Kütle İndeksiniz (BKİ) gebelik öncesinde 18,5 altındaysa gebelik sırasında 12,5 – 18 kilo alınması normaldir. Normal kiloya sahip kadınlar (BKİ 18,5 – 24,9) tercihen 11,5 – 16 kilo aralığında kilo alacaktır. 25,0 – 29,9 arasında BKİ’ye sahip olanlar gebelik öncesinde bile çok fazla kilo almamaya dikkat etmelidirler. (yaklaşık 7-11.5 kg).

Dozunu kaçırmayın

Eğer terazilere bakmaya başlarsanız kendinize iyilik yapmazsınız. Jinekoloğunuz her rutin kontrolde kilonuzu ölçecek ve istenen aralıkta olup olmadığını değerlendirecektir. Genel olarak kalori ihtiyaçlarınız gebeliğin dördüncü ayından önce 250 kcal’dan fazla artmayacaktır. Ancak temel vitaminlere ve minerallere olan ihtiyacınız en baştan itibaren artacaktır. Bu yüzden tüm gebelik süresince dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin sağlanması hayati öneme sahiptir ve bu düzen emzirme döneminde de sürdürülmelidir.

Birçok kadın ilk üç ay boyunca mide bulantısı ve sabah bitkinliği yaşar, bu yüzden kilo alımı çok önemli bir konu değildir. Bazı kadınlar bu dönemde kilo bile kaybetmektedir.

Gebeliğinizin ikinci ve üçüncü çeyrek döneminde haftalık kilo alımı 300 ila 500 gramdır (gebelik öncesi kilonuza göre). Doğumdan hemen önce enerji gereksinimleri yine azalabilir çünkü egzersiz yapma kabiliyetiniz sınırlanır. Ancak aynı şey burada da geçerlidir: Gerçekte gerek duyulan enerji miktarı her gebe kadın için değişebilir.

Diyet, gebelik sırasında tamamen bir tabudur!

Gebelik öncesinde fazla kilolu olmak, kilo vermeniz gerektiği anlamına gelmez çünkü bu durumda bebeğin sağlığı bozulabilir. Bunun dışında bir diyet sırasında – örneğin sigara içmek – çok fazla toksik maddeye maruz kalırsınız  dolayısıyla doğmamış bebeğiniz de bu durumdan etkilenir.

*BMI = * BKİ = Beden Kütle İndeksi = vücut kilosunun ve boyunun oranıdır. Hesaplama: Vücut ağırlığı (kg olarak) vücut yüksekliğinin karesine (m2) bölünür. Örnek: 60kg : (1.60m)²= 23.4 kg/m² Normal kiloya sahip bayanlar için BKİ 18.5-24.9 kg/m² ‘dir.