Çocuğum çok mızmız

Çocuğum çok mızmız ve birçok yemeği yemez ne yapabilirim?

Yürümeye yeni başlayanlar sıklıkla “mızmız” yiyiciler olabilir. Yeni yemekler, hatta önceden yemeyi sevdikleri yemekler de birden reddedilir. Bu kısmen onların kendi isteklerini keşfetmelerinden ve kendi yemeklerinde söz sahibi olmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Yeni şeylerin reddedilmesi, yürümeye yeni başlayanlarda “neofobi” olarak bilinen bir korkuyla ilişkili olabilir.

Bunun biyolojik bir nedene dayandığı düşünülmektedir. Çocukların dikkati, onların korumasıdır, özellikle de yürümeyi öğrendikleri ve ebevenylerden kaçabildikleri bir dönemde. Ebeveynlerin bunun sıklıkla geçici bir “ben bunu sevmiyorum” aşaması olduğunu ve yemeğin tekrarlanan tecrübesinin bunu ortadan kaldırabileceğini bilmesi gerekmektedir. Çeşitli yemeklerin reddedilmesi bu nedenle yürümeye yeni başlayanlarda normaldir ve eleştirilmemelidir. Çocuklar genelde belirli bir yemeği sevmeden önce birkaç deneme yapmalıdır.

İpuçları:

Çocuğunuza çeşitli yemekleri rahat bir ortamda sunun ayrıca daha önce reddettiklerini de. Kötü ruh halleri iştahı yok eder aileler titizlikten şikâyet ettikçe çocuk daha az yemek ister. Masadaki yemeklerin sağlıklı bir şekilde seçilmesi çocuğa farklı şeyleri deneme ve onları sevmeyi öğrenme fırsatı verir. İyi bir rol modeli olun ve çocuğunuzun yanında sağlıklı gıdaları tercih edin.

Bazen reddedilen bir yemeğin sevilen bir yemeğin içine karıştırılarak çocuğun tadına yavaşça alışması sağlanabilir (örneğin, yeni bir sebzeyi havuç gibi lezzetli bir sebzeye ekleyin). Birkaç ay sürse ve sabrınız iyice tükense de er ya da geç çocuğunuz bir sürü yemek yiyecektir. Bu yüzden rahatlayın ve “denemeye devam edin”…

HİPP Ebeveyn Servisi
(P.tesi-Cuma  08:30 - 17:30 )
Telefon: +90 216 428 30 40