Organik bademlerimiz nereden geliyor? Nerede ve nasıl yetiştiriliyorlar?

Badem ağacı, kökleri Akdeniz'e kadar uzanan çok eski bir bitkidir. HiPP’ in badem yağ için kullandığı bademler İspanya’dan gelmektedir. Badem ağaçlarımız İspanya’nın Akdeniz sahilinde, Alicante Bölgesi'nde bulunan “Costa Blanca”da yetiştirilmektedir. Badem ağaçları organik olarak yetiştirilir ve bademler organik olarak toplanır (834/2007/EU sayılı AB Organik Tarım Yönetmeliğine göre)

Organik badem yağımız nasıl elde ediliyor?

Organik badem yağımız olgunlaşmış, tatlı bademlerden elde edilmektedir  “pinchados”. İspanya’da badem hasatı Ağustos ayında yapılır ve bademler daha sonra Almanya’ya nakledilir. Yalnızca en iyi kalitedeki taneler seçilir, soğuk preslenir ve daha sonra filtrelenir. Presleme işlemi makine tarafından yapılır. İstenmeyen proteinler  filtrelenerek atılır. Yalnızca bu temizleme süreci ile daimi bir ürün kalitesi ve güvenliği sağlanabilir.

Organik badem yağının hangi içeriği kalitesinin bu denli yüksek olmasını sağlıyor ?

Badem yağı, en değerli ve en pahalı cilt bakım yağlarından biri olarak görülür. Bir bademin yağ içeriği %50 ile 55 arasındadır. Badem yağı açık sarı, oldukça ince ve hafif kokusu ve tadı olan bir yağdır. Bileşiminden dolayı badem yağı en değerli cilt bakım yağları arasındadır ve oldukça besleyici özellikleri bulunur: badem yağında bol miktarda cilt dostu mono ve çift doymamış yağ asitleri vardır (>%90) ve bu asitler cildi özellikle besler ve korur. Oleik asit yüzdesi (~%70) badem yağında oldukça yüksektir ve bunun ardından ciltte aktifleşen linoleik asit (>%20) gelir. Kuru cilt üzerindeki olumlu etkisi, y-linoleik asit sayesindedir. Badem yağında ayrıca antioksidan özelliği bulunan (serbest radikal oluşumunu önleyici) ve bu sayede cildi dış etkilerden koruyan doğal E Vitamini (alfa tokoferol)  bulunur.

Organik badem yağı neden bebek cilt bakımına bu kadar uygun?

Badem yağının yüzyıllardır kozmetikte kanıtlanmış bir etkisi vardır ve  cilt bakım özellikleri bilinmektedir. Hassas ve kuru cilt tarafından kolayca tolere edildiği için hassas bebek cildinin bakımında da iyi olduğunu kanıtlamıştır. Badem yağı son derece hafiftir ve tahriş etmez. Besleyici etkisiyle hafiflik özelliği birleştiğinde uzmanlar tarafından genellikle bebek cilt bakımında önerilmektedir. Bir masaj yağı olarak kullanıldığında da cildi yumuşatır.