Skip to main content

Hamilelik haftaları:

Hamileliğin 24. haftası: Bebeğiniz artık ön kolunuz kadar uzun

24. haftada bebeğinizin boyutu

24. haftada bebeğiniz 30-31 cm boyunda, yani bir salatalık kadar büyük. Ağırlığı 600 ile 700 gram arasında, yani tam bir kilo ağırlığında olmaya yaklaşıyor.

Buna rağmen dilediğince hareket edebilecek kadar çok yeri var. Hareketlerini gündüz gece karnınızın etrafında hissedeceksiniz.

Bütün bu aktivite tipik insan hareketlerini öğrenmesinde ve kaslarını geliştirmesinde anahtar bir rol oynuyor. Ayrıca doğumdan önce ihtiyacı olacak kiloyu almak için giderek daha fazla yağdoku geliştiriyor.

Bazı kadınların karnında bebeklerinin tekmelerinin sonucu olarak morarmalar oluşur – fakat henüz görülebilecek durumda değiller, böbreklerinizde, mesanenizde ve midenizde hissedeceksiniz. Bebeğinizin büyüdüğünün en net göstergesidir.

Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz karnınızda çok rahat. 24. haftada, duyu sistemi “almaya hazır” ve rahimde duydukları seslere giderek daha çok cevap verecek. Hatta şu anda takıntılı olduğu belli sesler var ve onlara özel olarak daha güçlü cevap veriyor: örneğin sesiniz anahtar bir uyarıcıdır ve ilk yıllarında referans noktası olacak. Birkaç yıl önce bilim insanları yeni doğanların çığlıklarının annelerinin sesine çok benzediğini keşfetti, bu da çocuk ve tanıdıkları ilk insanla aralarındaki ilişki duygusunun ne kadar yoğun olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

Bu ilk gününden itibaren ihtiyacı olan yemek ve ilgiyi verecek kişi olan annesiyle kurduğu bağın bir parçasıdır.

Ancak hızla gelişen sadece işitme duyusu değil: tat alma duyusu da, çoktan amniyotik sıvıdaki ekşi, acı ve tuzlu maddeleri ayırt edebiliyor, artık tatlı maddeleri tanıyabiliyor. Bu, bebeğinizin ilk yıllarında fark edilebilecek tatlıya ilgisinin başlangıcıdır ve hepimizin doğuştan gelen bir tatlıya eğilimi olduğunun göstergesidir. Tatlı, zehirli olmayan ve yüksek enerjili anlamına gelir ve bu yüzden insanların hayatta kalması için çok önemlidir. Dahası bebeğinizin ilk yemeği, anne sütü, tatlıdır. Yeni doğanlar pankreasları tarafından üretilen insülini kullanarak vücut ısılarını düzenlemek için sütteki şekere (laktoz) ihtiyaç duyarlar.

Anne adayı için 24. hafta nasıldır?

Bebeğinizin hızla büyüdüğünü hissedebileceksiniz. Büyüyen karnınızda sizin dikkatinizi çekmek isteyecek, o yüzden kendinizi pohpohlamak ve duyularınızı şımartmak için zaman ayırın. Ailenizi genişletmeye hazırlandığınız için eşinizi de dahil etmek iyi bir fikirdir ve bu özel zamanın sonuna kadar tadını çıkarmak için bir çok yol var.

Yaygın belirtiler ve semptomlar

Hamileliğin bu döneminde yaşayabileceğiniz geçici ve sindirim sistemini etkileyen semptomlar büyüyen rahminizin bir sonucudur.

Bulantı ve mide ekşimesi

24. haftadaki en yaygın semptom mide ekşimesi ve bulantıdır. Mideniz artık daha küçük olduğu ve sadece küçük miktarlarda yemekleri sindirebildiği için tek seferde fazla ağır yemek yediğinizde bulantı hissedebilirsiniz. Bu yüzden yemeklerinizi ayarlamak iyi bir fikirdir böylece daha az ve daha çok sebze yemiş olacaksınız.

Mide ekşimesini (midenizden boğazınıza kadar giden reflüden kaynaklanır) yemek yerken dik oturarak ve mide asidini daha az agresif hale getirmek için her öğünde bir bardak su içerek engelleyebilirsiniz.

Ebe tavsiyesi

Havuç suyu ve iyileştirici kil kapsüller semptomları hafifletebilir.’ Dorothee Kutz, ebe.

Önemli tavsiyeler

  • Et yemek istediğiniz zaman onun yerine balık yemeye çalışın. Balığı sindirmesi daha kolaydır ve önemli Omega-3 yağ asitleri sağlar, bunlar da bebeğinizin beyin gelişimi için önemlidir.
  • Kolayca giyip çıkarabileceğiniz rahat ayakkabılar giyin; eğilmek git gide zorlaşacak.
  • Eşinizi dahil edin, örnek olarak masaj yapmasını ve karnınıza krem sürmesini isteyin.
  • Bebeğinizin odasını dekore etmeyi ve döşemeyi düşünmeye başlayın. Başlarda çok ihtiyacınız olmayacak, muhtemelen yatağınızın yanına bir bebek beşiği ve bez değiştirmek için masa yeterli olacaktır.
  • Dışarıdayken her zaman sevdiğiniz bir içecek olduğundan emin olun.

Doktorunuza veya ebenize sormak isteyebileceğiniz sorular

Bağırsak hareketlerinize yardımcı olun

Eğer kabızlıktan şikayetçiyseniz ve geleneksel tedaviler (bol bol sıvı tüketmek ve egzersiz yapmak gibi) işe yaramıyorsa, doktorunuza sindirim sisteminize yardım edebilecek uygun yolları sorun. Hamilelik sırasında size uygun olan ve kaçınmanız gereken metotlar ve ürünler üzerine güvenilir, uzman görüşü almak çok önemlidir.

TCM (Geleneksel Çin Tıbbı) kullanarak doğuma hazırlanmak

Hamile kadınlar için holistik tedaviler ve yakın zamanda doğum yapan kadınlar üzerine deneyimli birçok ebe var ve çoğu durumda akupunktur üzerine eğitim almış olacaklardır. Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı’nın (TCM) bir dalıdır, adını iğne anlamına gelen Latince “acus” kelimesinden ve iğneleme anlamına gelen “pungere” kelimesinden alır.

Meridyen olarak bilinen kanallar vücudumuzun içinden geçer, her birinin konum noktası vardır. Bunlar akupunktur noktalarıdır ve farklı derinliklere farklı konumlara sokulan ince akupunktur iğneleri aracılığıyla tetiklenebilirler. Akupunkturun amacı vücudunuzun enerji akışını restore ederek semptomları hafifletmek veya önleyici veya güçlendirici bir etkiye sahip olmaktır.

Ancak akupunktur sadece devamlı hastalıkları veya hamilelik sırasındaki ödem gibi semptomları tedavi etmekten fazlasıdır. Ayrıca 37. hafta civarında anne adayını doğuma hazırlamak için kullanılır. Canlandırıcı bir etkisi vardır ve diğer şeylerin yanında rahim ağzınızı yumuşatır, bu da genişlemesine yardımcı olur. Bu doğumu kolaylaştırır ve dolayısıyla doğum sürecini hızlandırır.

Ebenize doğuma hazırlanmak için size bir akupunktur randevusu ayarlamaya yardım etmesini isteyin. Size nasıl işleyeceğini, ne zamanın doğru olduğunu ve ücretinin ne kadar olabileceğini söyleyecektir ve (eğer varsa) sağlık sigortası sağlayıcınıza bu önleyici tedavinin bir kısmını veya hepsini karşılayıp karşılamayacaklarını sorabilirsiniz.

Yazar hakkında bilgi:

Juliane Jacke-Gerlitz bir hemşire. Anne ve emzirme danışmanlığı alanında on yıldan uzun süredir çalışıyor. Şu anda tıbbi yazar ve psikolojik rehber olarak çalışıyor. Juliane Jacke-Gerlitz 22 yıldır evli, sekiz çocuk annesi ve ailesiyle beraber Halle’de yaşıyor.