Sağılmış anne sütünde nelere dikkat edilmelidir?

Bebek doğduktan sonraki ilk haftalarda bile alışveriş, doktor randevuları, ziyaretler veya sosyal zorunluluklar gibi sizi uzun süre evden uzak tutacak durumlar olacaktır.

İlk olarak bebeğinizi yanınızda götürüp götüremeyeceğinize bakınız, belki de size yardımcı olacak biriyle gidebilirsiniz. Eğer bebeğinizi yanınıza almanız mümkün değilse sütü önceden pompayla sağabilirsiniz. Baba veya diğer bir bakıcı sütü biberonla verebilir.

 

Sağılmış süt bozdolabında +4°C ila +6°C derecede (lütfen sıcaklığı bir termometre ile kontrol ediniz) uygun, sıkıca kapatılmış temiz bir biberonda (cam veya plastik) azami 2 gün boyunca saklanabilir. Sağılmış süt buzdolabının kapağında değil en soğuk olacağı arka kısımlarda saklanmalıdır.

Önemli:

Anne sütüyle temas eden tüm nesneler mutlaka iyice temizlenmelidir! Biberon ve emzikleri ılık sabunlu su ile fırçalayarak yıkayınız ve 3 dakika boyunca sterilize ediniz ya da bulaşık makinesinde 65°C'de yıkayınız.

Eğer süt daha uzun süre saklanacaksa 4 yıldızlı bir dondurucu bölmesinde en az -20°C'de dondurulmalıdır. 24 saat içerisinde buzdolabında yavaşça çözünmesi beklenmeli ya da soğuk ya da ılık akan su altında hızlı çözünmelidir (maks. 37°C). Biberonun kapağı kuru kalmalıdır. Çözünmesi için bir mikrodalga fırın kullanılması uygun değildir.

Süt içindeki yağın karışması için biberonun kullanım öncesinde döndürülmesi iyi bir fikirdir (dairesel hareketler, çalkalamayınız!).