Tatilde Bebeğiniz İçin İlk Yardım

Tüm aileniz için sağlık sigortası belgelerinizi almayı unutmayınız. Yurtdışında bir doktora gitmek pahalı olabilir. Aşı kartlarınızı da yanınıza almayı unutmayınız.

Güneş Yanığı Riski

Bebeğiniz için güneş yanığı yalnızca rahatsız edici değil aynı zamanda acı vericidir ve cilt kanseri riskini artırır.

Gerçek: "Cildiniz asla unutmaz!"
Cilt kanseri riski sürekli güneş yanıkları ile artar ve özellikle çocuklukta ve ergenliğin ilk zamanlarında sık sık UV ışınlarına maruz kalmakla desteklenir. Bunun nedenlerinden biri güneşin tetiklediği cilt yaralanmaları için onarım mekanizmalarının bebeklerde ve küçük çocuklarda henüz tamamen gelişmemiş olmasıdır.

Bunlara ek olarak, gerçek güneş yanığından bir süre önce cilt yaralanır. Cilt kızarıklığı görünür hale gelmeden önce bile cilt kanseri gibi uzun vadeli hasar riskleri artar.

Güneş altında bilinçli bir şekilde kalarak bu riskten kaçınınız (Bkz. Güneş altında yapılacaklar).

Eğer yine de güneş yanığı olursa:

Soğuk su, seyreltilmiş siyah çay veya ayran ile hafif yanıklara kompres uygulayınız. Soğutucu losyonlar veya kremler de acıyı hafifletebilir. Asla yağlı kremler kullanmayınız.Ciddi vakalarda (özellikle kusma, titreme ve ateş gibi semptomlarla birleştiğinde) çocuğunuz mutlaka bir doktora gitmelidir. 

Haşere Isırıkları

Etkilenen bölgeye soğan dilimleri koyunuz veya suyla, buzlu suyla ya da anti-alerjen jellerle serinletiniz. Ağız ve boğaz bölgesinde haşere ısırıkları olması durumunda çocuğunuza emmesi için dikkatli bir şekilde buz küpleri veriniz ve derhal bir doktora gidiniz. 

Kabızlık

Genellikle birkaç kaşık şeftali, armut veya kayısı suyu yardımcı olacaktır. Bunun dışkı yumuşatıcı bir etkisi olacaktır. Daha sürekli vakalarda lütfen bir doktora başvurunuz. Bebeğin çok miktarda sıvı aldığından emin olunuz. 

İlk Yardım Seti

Yanınızda bulundurmanız gerekenler:

  • Ateşe karşı termometre ve fitiller
  • İshal durumunda elektrolit solüsyonu
  • Pansuman malzemeleri, Plasterler, Pensler
  • Yara temizleyici, haşere ısırmaları ve güneş yanıkları için jeller/merhemler
  • Bebeğinizin düzenli olarak ihtiyaç duyduğu tüm ilaçlar. El çantanızda acil durum seti.