Ne zaman ve nasıl sütten kesilmelidir?

Siz ve bebeğiniz tarafından sütten kesme kararı verilir. Sütten kesmek için kesin bir zaman yoktur. Bazı çocuklar annenin düşündüğünden daha uzun süre emzirilmek isteyebilir. Kişisel ihtiyaçlar dikkate alınmalıdır.

Bebekler en erken dördüncü aydan itibaren "kaşık mamalarına" gerek duyar ve en geç yedinci ayda bu geçiş gerçekleşir. Emzirme adım adım bebek mamasıyla değiştirilmelidir. Bu sütten kesmenin en doğal yoludur.

Sütünüz yeterli olduğu sürece emzirmeye devam edebilirsiniz – siz ve bebeğiniz bundan memnun oldukça devam edebilirsiniz. Eğer sütten kesmek zorundaysanız ya da bunu istiyorsanız bir emzirmenin ardından bir bebek süt formülü ile yavaşça değişim sağlayınız (haftalık).

Eğer bebeğiniz "diğer" sütü veya memeyi reddederse ilk olarak pompalanmış sütle deneyiniz veya memeyi anne sütüne batırınız.

Çocuğunuz biberona alıştığında bebek formülünü veriniz. Bebeğiniz daha az emdiğinde süt üretiminiz azalacaktır.

Önemli not:

Emzirme, bebeğiniz için en ucuz ve en iyi beslenme biçimidir ve aynı zamanda hastalıklara karşı iyi bir koruma sağlar. Sık besleme, süt akışını desteklemenin en iyi yoludur. Emzirme sırasında dengeli bir beslenme düzenine sahip olmaya özen gösteriniz. Emzirmeme kararının tersine döndürülmesi zordur. Eğer ek bir formül verirseniz bu başarılı emzirmeyi etkiler. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay boyunca sadece anne sütünü önermektedir. Kliniğiniz veya doktorunuza danışınız.