Anneler için en önemli vitamin – Folik Asit

Folik asit neden bu kadar önemli?

Folik asit, anne adaylarının gebelik süreçleri boyunca ihtiyaç duyacakları en önemli

"anne" vitaminidir. Anne adaylarının gebelik öncesindeki folik asit ihtiyacı 400 µg iken; bu rakam gebelikte 600 µg’ye çıkar. Bu da ihtiyacın %50 arttığı anlamına gelir!

Genel olarak beslenme yoluyla Folik asitin alımı yeterli değildir. Folik asit, B vitaminleri grubuna aittir. Tam bir tamamlayıcıdır: Bir yandan hücre bölünmesine yardımcı olurken bir yandan da yeni hücrelerin oluşumuna katkıda bulunur. Kan hücrelerinin oluşumunu ve beyin gelişimini de destekler. 

Folik asit içeren gıdalar

Yeşil salata, sebzeler (örn. Brokoli), domates, patates, yumurta, et ve tüm et ürünleri Folik asit açısından zengindir. Bununla birlikte folik asit çok hassastır. Isı, ışık ve oksijen neredeyse tamamen yok ederek etkisiz hale getirir. Gebelik sırasında beslenme yoluyla yeterli folik asidi almak neredeyse imkansızdır. Gebe bir kadın artan folik asit ihtiyacını karşılamak için günlük yaklaşık 20 kg brokoli yemelidir.

Bu yüzden, folik asit ve özel besin katkıları ile zenginleştirilmiş takviye edici gıdalar, yaşamın bu hassas döneminde anne ve bebek için çok önemlidir. Bununla birlikte, folik asit vücut tarafından çok hızlı bir şekilde kullanılır. Yeterli folik asit alımının yalnızca gebelikte dikkate alınmaması önerilmektedir. Rezervleriniz, gebelikten önce halihazırda dolu olmalıdır!

Gebe kalmak isteyen kadınlar için yeterli Folik asit alımı önemlidir, gebe olduğunuzu fark etmeden önce bile…

Eksiklik Belirtileri

Folik asit eksikliğinde yorgunluk ve bitkinlik görülür. Aşırı alım vakalarında çocuğun gelişme anomalileri de meydana gelebilir. Olası sonuçları:yarık dudak ve damak. Bu yüzden embriyonik aşamada folik asidin alımı çok önemlidir (gebeliğin ilk üç çeyreği).