Dermatoloji kliniğinde sıkça sorulan sorular Christina Schnopp tarafından yanıtlanmıştır.

Dermatoloji ve allerjoloji klinik ve polikliniği TU Münih

Ne zaman krem uygulayacağım? Hangi kremi ne için kullanacağım (bez değiştirme, dışarıdayken, banyo sonrası)?

Krem uygulama hakkındaki genel öneriler, çoğu çocuğun düzenli uygulamaya gereksinim duymaması nedeniyle zordur. Bununla birlikte kuru cildi olan çocuklarda kremin düzenli uygulanması cildin bariyer fonksiyonunu geliştirebilir. Bir Amerikan pilot çalışmasında, genetik olarak dezavantajlı çocuklarda bile nörodermatit riskini azalttığı görülmüştür9.

Bunun yanı sıra cilt kreminin çok kuru havada (kışın sıcakta), sık banyodan sonra veya özellikle etkilenmiş bölgelere (çene kenarı, eller) uygulanması önerilebilir.

Cilt tipinden bağımsız olarak yüz de çok yağlı bir krem kullanılarak düşük sıcaklıklardan korunmalıdır. 

Eğer diğer koruma yöntemleri (güneşten uzak durma, giyinerek korunma) mümkün değilse ya da yeterli değilse bir güneş kreminin kullanılması önerilir. 

Bez bölgesi için yara koruma kremi, bir tahrişin ilk belirtileri görüldüğünde kullanılmaya başlanırsa en kötü senaryoları önleyecektir. Bazı ebeveynler, yanma hissini en baştan önlemek için yara koruma kremini düzenli bir şekilde uygulamaktadır.

1) Simpson EL, Berry TM, Brown PA et al. A pilot study of emollient therapy for the primary prevention of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2010; 63: 587-93.