Costa Rica'da Doğal Muz Ağaçları

HİPP tarafından işlenen muzlar, yaklaşık 1.000 kadar küçük çiftçinin özerk Talamanka Eyaletinde, muzları HİPP için plantasyonlarda (büyük ekim alanları) değil de doğrudan ormanın içinde ve herhangi bir pestisit (haşere ile mücadele ilacı) kullanmadan yetiştirmekte oldukları, Costa Rica’daki bir HİPP projesinden temin edilmektedir.

Yerli halkın geleneksel yetiştiriciliği ormanı doğal halinde bırakır ve yapay oluşturulmuş plantasyonlara ihtiyaç duymaz. Bitkilerin arasında büyük mesafeler bulunur ve bu sayede hastalık halinde veya mantar bulaşması durumunda o bitkinin çıkarılmasıyla yayılma önlenebilmekte ve asla konvansiyonel tarımda olduğu gibi pestisit kullanımı söz konusu olmaz. Bu şekilde bitki ve hayvanların yaşam alanını koruyor ve muhafaza ediyoruz.

Bu şartlar altında burada, büyük plantasyonların artık yetiştiremedikleri “Gross-Michel” türü yetişmektedir. Gross-Michel çok aromatiktir ve bebek besinleri açısından uygun bir şeker oranına sahiptir.

HİPP 20 yıldan beri yerli iki kabilenin yaşamakta olduğu Costa Rica’daki bu doğal koruma bölgesinden muz tedarik etmektedir. HİPP oradaki küçük çiftçilerle uzun vadeli sözleşmeler yaparak bu bölgede büyük bir sosyal sorumluluk üstlenmiştir. Bu güvenilir satın alma kaynağı bir çok aile işletmesi için büyük bir avantaj olmaktadır. Bölgedeki 10.000 kişinin dolaylı veya dolaysız gelir etmekte olduğu bu projenin itici gücünü özellikle kadınlar oluşturmaktadır.