Dermatoloji kliniğinde sıkça sorulan sorular Christina Schnopp tarafından yanıtlanmıştır.

Dermatoloji ve allerjoloji klinik ve polikliniği TU Münih

Bebeğime ne sıklıkla banyo yaptırmalıyım? Temiz su yeterli mi yoksa bir banyo ürünü kullanmalı mıyım?

Bebekler için banyo ve yıkanma alışkanlıkları farklı ülkelerde oldukça farklıdır. Örneğin, Fransa’da bebekler her gün yıkanırken Almanya’da sadece hızlı bir şekilde sudan geçirilirler. 

Kısa bir süre önce temiz suda haftada iki kez banyo yapmanın temiz suyla ve bir eldivenle yıkanma ile karşılaştırılması neticesinde 7 gün ile 4 haftalık yeni doğanlarda ciddi bir araştırma yapılmıştır6. Sonuçlarda yalnızca küçük farklar görülmüştür ancak deri bariyer fonksiyonu değerleri banyo yaptırılan çocuklardan biraz daha iyidir.

Bu yüzden haftada iki kez banyo yaptırılması önerilir.

Bu yapılırken doğru su ve oda sıcaklığına dikkat edilmesi de önemlidir. Su 36 ve 38°C arasında olmalıdır (vücut sıcaklığı) ve banyoda 23 - 25°C olmalıdır. İlk birkaç ayda bebekler 5-7 dakikadan fazla suda tutulmamalıdır. Yeni doğanlarda göbek deliğinin iyileşmesi dikkate alınmalıdır. Emin değilseniz ebenize sorunuz.

Hassas temizlik için bir banyo ürününün kullanılması veya cilt tahrişlerinin en aza indirilmesi için yine bu ürünün kullanılması önerilebilir. Cilt bariyerinin de saf sudan, geçici de olsa etkilendiğini unutmayınız. Çocuklar için ideal yıkama losyonları ve banyo ürünleri cildi nazikçe temizlemeli, pH Nötr olmalı veya asit mantosunu korumak için hafif asidik olmalıdır ve gözlerle teması halinde tahrişe neden olmamalıdır7.

8 haftadan uzun bir süre boyunca yapılan bir çalışmada görülmüştür ki uygun banyo ürünlerinin kullanımının cilt fonksiyonları üzerinde olumsuz hiçbir etkisi yoktur; yalnızca temiz su ile yıkanan çocuk grubundakilerden bazı değerleri daha iyidir8

Bu nedenle uygun bir banyo ürünü önerilmektedir. 

1) Garcia Bartels N, Mleczko A, Schink T et al. Influence of bathing or washing on skin barrier function in newborns during the first four weeks of life. Skin Pharmacol Physiol 2009; 22: 248-57.

2) Blume-Peytavi U, Cork MJ, Faergemann J et al. Bathing and cleansing in newborns from day 1 to first year of life: recommendations from a European round table meeting. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009; 23: 751-9.

3) Garcia Bartels N, Scheufele R, Prosch F et al. Effect of standardized skin care regimens on neonatal skin barrier function in different body areas. Pediatr Dermatol 2010; 27: 1-8.