Süt formülü hazırlama talimatları- temel hijyen kuralları

Toz halindeki bebek mamalarının hazırlanmasında sterilizasyona %100 dikkat edilmelidir.  İçmeye hazır formülde olası bulaşıları önlemek için, formülün güvenli bir şekilde hazırlanmasını ve güvenli bir şekilde işlenmesini sağlamak önemlidir.

Temel hijyen kuralları

(Referans 1-6)

• Çalışma yüzeyini iyice temizleyin ve ellerinizi iyice yıkamak için sabun ve ılık, akan su kullanın.

• Bebek maması ile çiğ gıda maddelerini aynı anda yan yana hazırlamayın.

• Her öğün için sıfırdan mama hazırlayın ve hemen besleyin.

• Kalanları atın ve bir sonraki öğünde kullanmayın. Önceden hazırlanmış formülü buzdolabında saklamayın.

• Her ne pahasına olursa olsun, bir şişe ısıtıcısı veya termos kullanarak önceden hazırlanmış formüllerin sıcak tutulmasından kaçınılmalıdır.

• Beslemeden hemen sonra biberonu, emziği temizleyin ve iyice çınyıkayın.

• Zaman zaman kauçuk emziklerin / lateks emziklerin kaynatılması tavsiye edilir (silikon emzikler için gerekli değildir).

İçime hazır biberonla beslemeye adım adım

Taze içme suyunu kaynatın yakl. 40 - 50 ° C *. Haşlanma, besin kaybı ve içerikte bulunan herhangi bir probiyotik varsa, bu sıcaklıklarda zarar görmesi  önlenecektir.

Hazırlanan suyun 2 / 3'ünü biberon içine dökün.

İpucu: Suyun tamamını aynı anda kullanmayın, böylece şişeyi verimli bir şekilde sallamak için yeterli alan olur. Bu şekilde toz iyi bir şekilde çözülebilir. Bu, daha büyük miktarlarda toz ve su kullanıldığında özellikle önemlidir.

Aşırı dozu önlemek için ölçü kaşığını gevşek bir şekilde doldurun ve fazla tozu düzeltin. Önerilen miktarda tozu biberona koyun.

Biberonu kapatın ve toz tamamen çözülene kadar sallayın.

Kalan suyu ekleyin ve birkaç kez tekrar kuvvetlice sallayın.

Hazırlanan formülün mümkün olduğunca çabuk içme sıcaklığına (yaklaşık 37 ° C) soğumasına izin verin. Sıcaklığı kontrol edin.

İpucu: Sıcaklığı test etmenin iyi bir yolu bileğinizin içine birkaç damla mama damlatmaktır: süt ılık olmalı; sıcak olmamalıdır.

* Şişe dokunulamayacak kadar sıcak olmadığında ve su artık buharlaşmadığında 40 - 50 ° C' ye ulaşılır.

Her zaman ambalaj üzerindeki talimatlara uyun.

• Doz tablosuna göre belirtilen miktarda toz ve su kesinlikle muhafaza edilmelidir. Bu, besinlerin bileşimi ve formülün sindirilebilirliği için önemlidir.

• Yalnızca ambalajın içinde bulunan ölçü kaşığını kullanın.

• Mikrodalga fırında mamayı ısıtmayın (haşlanma tehlikesi).

Su kalitesi

Uygun su: İçme suyu kalitesinde olması şartıyla mamaların hazırlanmasında tatlı içme suyu kullanılabilir. Uyarı! Şu durumlarda musluk suyu uygun değildir: kurşun borular, yüksek uranyum seviyeleri (> 10 veya 15 µg / l) olan bölgeler, kontrol edilmeyen ev kuyuları, su filtreleri veya ev tipi kazanlar. Gerekirse, ebeveynler yerel su işlerinde su kalitesini araştırmalı ve bir şüphe varsa, bir numune analiz edilmelidir.

Musluk suyuna alternatifler, kabın üzerinde "süt formüllerinin hazırlanmasına uygun" ibaresi ile şişelenmiş durgun su veya özel bebek kaynak suyudur.

Talimatlara göre hazırlık: Daima taze, porsiyonları ekteki ölçü kaşığını kullanarak tam olarak hazırlayın, hemen besleyin ve kalan mamayı atın.

Dışarıdayken ipucu:

Kaynatılmış suyu temiz ve kapalı bir termos içinde ve önceden porsiyonlanmış süt tozunu temiz ve kuru bir biberonla yanınıza alın.

• Gerekirse mamayı taze hazırlayın ve hemen besleyin.

Alternatif olarak: soğuk olarak da sunulabilen içmeye hazır formül mamalar (oda sıcaklığında)

Referanslar:

1. Koletzko B et al., Monatsschr Kinderheilkd 2016; 164:433-457.

2. Schnakenburg K et al., Monatsschr Kinderheilkd 2005; 153:495-500. 3 Bührer C et al., Monatsschr Kinderheilkd 2014; 162: 527-538.

4. EFSA, EFSA Journal 2004; 113:1-35.

5. BfR, Stellungnahme Nr. 040/2012.

6. Agostoni C et al., JPGN 2004, 39:320-32