Sürdürülebilir balıkçılık

HiPP menülerimizde Alaska pollock, Hake, Morina balığı, Yabani somon ve Pisi balığı kullanıyoruz. Çoğu kıyılardan uzakta, açık denizlerde yakalanırlar. Balıkçılık alanlarımız Kuzey Doğu Atlantik ve Kuzey Doğu Pasifik'te yer almaktadır.

HiPP ürünlerimizde kullanılan balıklar yalnızca sürdürülebilir, MSC sertifikalı balıkçılıktan gelmektedir. MSC, kontrol ettiği balıkçılığın belirli çevresel standartlara uygun olduğunu, stokları koruduğunu ve balıkçılığı sorumlu bir şekilde yönettiğini garanti eder. Balığın en iyi kalitesini garanti etmek için, çevre koşulları sürekli olarak değerlendirilmekte ve özellikle yararlı açık deniz balıkçılığı alanları seçilmektedir. Balıkçılık da düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Bu şekilde, HiPP, denizlerde aşırı avlanmayı engeller ve balık stoklarının korunmasına aktif olarak katkıda bulunur. Dünyanın dört bir yanındaki sayısız insanın geçim kaynaklarını ve besin kaynaklarını güvence altına almaya yardımcı olur, böylece yaşamdaki en değerli varlıklarımız, yeterli kaynağa sahip bir dünyayı miras alabilirler.