Organik sebze ve havuç yetiştiriciliği

HiPP, 64 yılı aşkın süredir organik sebze yetiştiriciliğine kendini adamıştır. Bugün bu süreçte edindiğimiz tecrübeleri organik sebze tedarikçilerimizle paylaşıyoruz. HiPP, sebze çiftçilerine, doğru tarla ve tohum seçiminden, bitki büyümesi ve hasada kadar üretim sürecinin tüm aşamalarında tavsiyelerde bulunur. Hastalıkları ve zararlı organizmaları önlemek için, organik çiftçilerimiz iyi dengelenmiş bir ürün rotasyonuna bağlı kalır. Bu aynı zamanda her yıl farklı mahsuller ekildiği için topraklarımızın besin maddelerinin kaybolmamasını sağlar. Sağlıklı, işlenmemiş topraklar, ürünlerimizde kullandığımız harika ham maddelerin temelini oluşturur. Organiğin de ötesine geçmek için yeterince iyi olan en kaliteli ürünleri almamızı sağlarlar.

 HiPP organik havuç yetiştiriciliği

Organik havuç yetiştirirken, üretim öncelikle sağlıklı ve verimli topraklara dayanır. HiPP uzmanlarımız tarafından özel olarak seçilen tohumlar, ilgili topraklar için idealdir ve ne kimyasal işlem görmüş ne de genetiği değiştirilmiş tohumlardır. Topraklarımızı ve mahsullerimizi sağlıklı tutmak için, HiPP'de organik havuçlarımızı sadece altı ila yedi yılda bir aynı tarlaya ekmekteyiz. Bu aradaki süreçte çiftçilerimiz topraklara tahıl, patates veya yonca ekerler. Yabani otlardan geleneksel şekilde kurtulmayı tercih ederiz.  (örn. elle toplama yöntemini kullanırız). Bunu yaparken çevremizi korumaya önemli bir katkıda da bulunuyoruz.

Özel olarak topladığımız havuçlarımıza "HiPP organik havuç" denmeden önce, onları kendi laboratuarımızda 1.200'den fazla olası kalıntı için kontrol eden sonsuz testlere tabi tutuyoruz. Bu, yasanın öngördüğünden çok daha fazlasıdır. Kendi HiPP çeşidimiz "Dulcis" özellikle hafiftir ve bu nedenle bebeklerin hassas tat tomurcukları için idealdir.