HiPP’de Sürdürülebilir Ambalaj

Atık İşleme – Atıklarımızın akıbeti nedir? 

Çöpler yanlış bir şekilde muhafaza edilmiş dönüştürülebilir malzemelerdir. Atık yakma tesislerinde çevredeki evler ve binalar için ısı üretebildiği için (bölgesel ısıtma), çöpler büyük ölçüde yakılır ve böylece mümkün olan en iyi şekilde geri dönüştürülür.

Geri dönüştürülebilir malzemeler ayrı ayrı toplanmalı ve geri dönüştürülebilmesi için sınıflandırılmaktadır. Bunun anlamı şudur: Bundan elde edilen ham maddeler, örneğin yeni çöp torbaları, saksılar ve alışveriş sepetleri gibi ürünlerin üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. En ideali bunların yeni ambalaj malzemesi üretiminde kullanılmasıdır. Tüketiciler ambalajların bileşenlerini ne kadar iyi ayırırlarsa (örneğin yoğurt kasesinin kapak folyosunun ayrılması gibi) geri dönüşüm o kadar verimli olur. 

Geri dönüştürülebilirlik nedir ve neden önemlidir? 

Bir ambalajın geri dönüştürülebilirliği ne kadar fazlaysa o ambalaj kullanıldıktan sonra o kadar iyi bir şekilde tekrar değerlendirilebilir. Yüksek bir geri dönüştürülebilirlik özelliği, geri dönüştürülmüş malzeme üretiminin ön koşuludur. Bu da dönüşüm yönetiminin temelini oluşturur.

HiPP Babysanft bakım serimizde ortalama % 90’lık bir geri dönüştürülebirlik oranını elde ediyoruz. 

Ambalajlarımızı neden % 100 oranında geri dönüştüremiyoruz?

Baskı boyaları ve yapıştırıcılar gibi gerekli maddeler geri dönüştürme sürecini olumsuz etkilemektedir. Teknik zorunluluklardan kaynaklanan malzeme kombinasyonları da % 100 oranındaki bir geri dönüştürülebilirliği engellemektedir. Yalnızca saydam ve üzeri baskısız ambalajlar % 100 oranında geri dönüştürülebilir. Ancak bunlar hassas içerikler için gerekli olan ışıktan koruma özelliğini sağlamıyorlar. Bu nedenle ürün ambalajlarımızın geri dönüştürülebilirliği üretim prosesi ve ilgili bakım ürünün izin verdiği ölçüde yüksektir. Örneğin HiPP Babysanft Bebek Bakım Yağının ambalajının geri dönüştürülebilirlik oranı % 99’dır. 

Geri Dönüştürülmüş Malzeme Nedir? Kaynağı nedir ve nerelerde kullanılabilir?

Bilinen en iyi geri dönüşüm malzemesi geri dönüştürülmüş kağıttır. Yani burada geri dönüştürülmüş malzeme bir geri dönüşüm prosesinin sonucudur. Plastik de genellikle geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Ancak plastik geri dönüşüm malzemeleri bebek besinleri ambalajları için gerekli olan „saflığı“ karşılayamamaktadır.

Cam ve alüminyum için durum farklıdır: geri dönüşüm prosesinde çok yüksek derecelerde ısıtıldıkları ve bu şekilde içindeki kirlerin ayrıldığı için bu geri dönüşüm ürünleri gıda ambalajları için sakıncasız bir şekilde kullanılabilir. 

Plastik ambalajların üretimi için geri dönüşüm malzemelerini neden kullanmıyoruz?

Ürün ile temas eden bebek besini ambalajlarımız için (örneğin toplanan eski camlardan gelen) cam geri dönüşüm malzemesi kullanılabiliyoruz. HiPP, ambalajların ve kullanılan ambalaj malzemelerinin zararsız olmasına ve kalitesine büyük bir önem vermektedir. Çünkü bebek ve küçük çocukların sağlığı ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. 

Güncel teknolojik seviye plastik ambalajların ayrılmasından, ufalanmasından ve yıkanmasından sonra bile yetersiz bir malzeme kalitesi sağlamaktadır. Günümüzde plastik geri dönüşüm malzemeleri bebek ve küçük çocuk besinlerine temas eden gıda ambalajları olarak kullanılmaya müsait değildir.

Hazır üretilmiş geri dönüşüm malzemesi ancak üretildiği kaynak kadar iyi olabilir. Atık plastik geri dönüşümünde gıda ambalajlarının yanı sıra ilaç, deterjan, motor yağı, temizlik ürünleri vb. ambalajları da toplanmakta ve bir arada geri dönüşüme iletilmektedir. Ayırma işlemi menşe ve saflığa göre değil de yalnızca plastik malzeme türüne göre yapılmaktadır. 

Geri dönüştürülmüş malzemelerin HiPP bünyesinde kozmetik ambalajları için kullanılabilir olup olmadığını ise sürekli olarak araştırıyoruz. 

Geri dönüşüm malzemesi karton kutular için neden uygundur?

HiPP ürün içeriğiyle doğrudan temas etmeyecekse karton kutularda geri dönüşüm malzemesi kullanmaktadır. Bakım ürünleri serimizin karton kutularının en az % 80’i eski kağıttan (geri dönüşüm malzemesi) üretilmektedir.