Ek gıda aramaallerji riski


genişletilmiş ürün arama

Ağlama ve Çığlık Atma

Bebek ağlıyorsa ne yapmalıyım?

Ağlama ve Yakınlık

Bebeğiniz ağladığında ilk tepkiniz onu kaldırmak veya sakinleştirmek için yanına oturmak olacaktır. İçgüdüsel olarak zaten doğru şeyi yaptınız. Bebeğiniz ağlayarak kendini iyi hissetmediğini anlatmaya çalışır. Eğer bebeğiniz ağlıyorsa orada olduğunuzu ve yalnız olmadığını bilmeye ihtiyacı vardır.

Bebeğiniz ağlarsa ne yapmalısınız?

  • Eğer bebeğiniz açsa, onu kucağınıza almak çok uzun süre mutluluk vermez. Eğer son öğünden sonra 2 saatten fazla süre geçmişse bebeğinizi emzirmeyi veya bir biberonla beslemeyi deneyiniz. Eğer 1 saat önce düzgün bir öğün yemişse ağlamanın nedeni açlık olamaz. Bunun yerine bebeğinizi kucağınıza alın, tekrar gazını çıkarın ve sonraki öğüne kadar bekleyin. Bunu yapmanızı öneriyoruz çünkü öğünler arasındaki aralıklar çok kısa ise bebeğin midesi hâlâ önceki öğünle meşgul olur ve boş değildir ,bu durumda bebeğiniz daha fazla ağlayacaktır.
  • Ayrıca Gaz da bebeğin ağlama nedeni olabilir. Midede hala hava varsa ve son öğünden sonra bebeğin gazı yeterince çıkarılmazsa gerçekleşebilir. Bu nedenle bebeğinizi dikkatlice kucağınıza alın ve tekrar gazını çıkarın. Bazen bebeğin nazikçe sallanması ya da göbeğine hafif, dairesel, saat yönünde hareketlerle masaj yapılması da yardımcı olacaktır. Bu sayede bebeğin tek başına atamadığı bağırsaklardaki hava baloncukları ayrıştırılır. Bağırsak florasında sağlıklı bir laktik asit kültürü stoğu da gaz çıkarmaya yardımcıdır. Burada bu küçük yardımcılar hakkında daha fazla şey bulabilirsiniz.

İpucu: Eğer yeni doğan formülü kullanıyorsanız mamanın bir çatalla karıştırılması ve sonra çalkalamak yerine biberona doldurulması mamanın içine çok fazla hava girmesine engel olur. Sürekli durumlarda ılık yağ ile mide masajı ya da rezene veya özel iyi geceler bitki çayları yardımcı olabilir.

  • Bezin ıslak olmadığından ve bebeğin altının tahriş olmadığından emin olunuz.
  • Bebeğiniz belki de üşüdüğü için ağlıyordur. Bebekler hala soğuğa karşı çok hassastır. Eğer uyumadan önce yatağı ısıtmak istiyorsanız bir havlu kumaştan ceketle birlikte özel bir bebek sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Bu durumda sıcak suyun sızmadığından ve şişenin çok sıcak olmadığından emin olunuz. B